Wpływ temperatury i warunków środowiskowych na dokładność wag
 11/07/2024    Comments 0
Wpływ temperatury i warunków środowiskowych na dokładność wag

Dokładność ważenia to jedna z najważniejszych cech wag przemysłowych oraz laboratoryjnych. Wpływ na nią mają zjawiska, które występują w bliskim sąsiedztwie urządzenia. Wilgotność, drgania, pyły oraz inne zanieczyszczenia mogą doprowadzić do wystąpienia błędów pomiarowych, którym trzeba zapobiegać na wiele różnych sposobów.

Jakie czynniki środowiskowe mogą doprowadzić do wystąpienia błędów w ważeniu?

Jednym z największych wrogów wag jest nagła zmiana temperatury, a konkretnie rozszerzalność temperaturowa materiałów. Zjawisko to jest bardzo groźne, gdyż podatne na nie są zarówno duże wagi przemysłowe, jak i niewielka waga jubilerska. Oddziaływanie ciepła (np. w trakcie upałów lub od innych źródeł np. kaloryferów) może doprowadzić do zmian dokładności wagi.

Co gorsza, dokładność ważenia zależy również od tego, w jaki sposób temperatura otoczenia wpływa na działanie czujników tensometrycznych. Jeśli na wagę pada bezpośrednio silne światło słoneczne, to ryzyko powstania błędu jest duże. Nie można też zapominać, że ekstremalnie wysokie lub niskie temperatury, mogą zdestabilizować działanie komponentów elektronicznych, w tym również procesorów oraz modułów odpowiedzialnych za przetwarzanie pomiaru i  komunikację z innymi urządzeniami.

Uwaga! Warto dodać, że praktycznie każdy producent wag stosuje tzw. kompensację temperaturową w swoich najbardziej precyzyjnych urządzeniach, ale w przypadku znacznych zmian ilości ciepła docierającego do wagi, założenia te mogą okazać się niewystarczające.

Wilgotność i pogoda a praca wagi

Wilgotność powietrza to czynnik, który w znaczący sposób może wpłynąć na działanie sprzętów pomiarowych. Para wodna w powietrzu to szczególne zagrożenie dla takich urządzeń jak np. waga elektroniczna. Dlaczego?

1. Duża wilgotność powietrza prowadzi do skraplania się wody na powierzchni oraz we wnętrzu wagi. Zjawisko to prowadzi do zakłóceń w pracy czujników, a także zwiększa ryzyko wystąpienia korozji elementów metalowych.

2. Uszkodzenie izolacji, czyli tzw. przebicie lub zwarcie to zjawisko, które jak najbardziej może być skutkiem zawilgocenia wnętrza urządzenia pomiarowego. Prądy błądzące i zwarciowe mogą niekorzystnie wpłynąć na dokładność ważenia, a nawet uszkodzić procesor i czujniki.

3. Pyły i zanieczyszczenia to czynnik środowiskowy, który może mieć istotny wpływ na sposób pracy urządzenia.

Niekorzystnie na pracę wagi mogą również wpłynąć wibracje mechaniczne, które są generowane przez otoczenie (np. maszyny przemysłowe lub ruch pojazdów w okolicy).

Jak radzić sobie z wymienionymi zagrożeniami?

Prawdą jest, że zarówno niewielka waga precyzyjna, jak i duże urządzenia pomiarowe wykorzystywane w przemyśle, można skutecznie chronić przed zanieczyszczeniami. Małe wagi laboratoryjne powinny znajdować się w sterylnej przestrzeni, w której panować będzie odpowiednia wilgotność powietrza. Środowisko laboratoryjne powinno być również monitorowane pod kątem temperatury, gdyż jej zmiany również mogą niekorzystnie wpłynąć na pracę urządzeń pomiarowych.

Pośrednio dokładność ważenia można również zwiększyć poprzez:

- użycie odpowiednich wag do panujących warunków,

- montaż wag na specjalnych, stabilnych powierzchniach kompensujących drgania,

- regularną kalibrację, której zakres będzie zgodny z zaleceniami producenta.

Jak widać, wilgoć, temperatura i pozostałe czynniki środowiskowe, mogą w znacznym stopniu wypaczyć wyniki pomiaru masy. Dlatego ważne jest, aby ograniczyć ich wpływ na pracę wagi.

Leave a Reply