Jak rozpoznać że waga wymaga serwisu lub naprawy?
 12/11/2024    Comments 0
Jak rozpoznać że waga wymaga serwisu lub naprawy?

Awaria wagi w sklepie, magazynie lub laboratorium to poważna niedogodność dla korzystających z niej osób. Po czym poznać, że w najbliższym czasie może dojść do jej uszkodzenia? Jakie objawy świadczą o tym, że nasz sprzęt pomiarowy wymaga serwisu lub naprawy?

Błędy w pomiarach i brak precyzji

Pierwszym, a zarazem najbardziej rzucającym się w oczy objawem uszkodzenia wagi, jest powtarzający się błąd w pomiarach. Niezgodność pomiędzy masą rzeczywistą a badaną może być stała lub zmienna. W pierwszym przypadku problem ten można rozwiązać poprzez kalibrację urządzenia. Jeśli zaś wartość błędu jest zmienna, to musimy liczyć się z poważniejszą awarią, wynikającą np. ze stopniowego zużycia czujników tensometrycznych.

W obydwu przypadkach kalibracja lub naprawa wagi powinna być przeprowadzona przez profesjonalny, wykwalifikowany serwis. Samodzielna diagnoza błędów pomiarowych może doprowadzić do utraty gwarancji i kosztownych napraw.

Opóźnienia i zakłócenia w wyświetlaniu wyników

Kolejnym błędem, z jakim często muszą zmierzyć się właściciele wag, jest rosnące opóźnienie lub zakłócenia w przedstawieniu wyniku. Błąd ten polega na tym, że np. waga przemysłowa reaguje z dużym opóźnieniem na podane obciążenie lub ma problemy z poprawnym wyświetlaniem wyniku. Zjawisko to świadczy najczęściej o możliwym uszkodzeniu komponentów elektronicznych odpowiedzialnych za pomiar oraz przetwarzanie danych pochodzących z czujników.

Naprawa i serwisowanie wagi dokonującej pomiarów z opóźnieniami polega najczęściej na zbadaniu stanu technicznego zainstalowanych w niej podzespołów, a w razie zdiagnozowania problemu - na wymianie uszkodzonego komponentu.

Niestabilność uzyskanych wyników pomiarów

Niektóre wagi wraz z upływem czasu nie mogą utrzymać stałych wyników podczas ważenia statycznego. Problem ten jest bardzo uciążliwy zwłaszcza podczas pomiarów mas laboratoryjnych oraz dużych ciężarów (np. w przemyśle lub rolnictwie). Przyczyną takiego stanu rzeczy może być np. mechaniczne uszkodzenie platformy przenoszącej obciążenie lub problem z zakłóceniem, lub transmisją sygnału w czujnikach tensometrycznych oraz obwodach łączących je z układem procesora. Urządzeniami, w których diagnozuje się takie problemy, są najczęściej wagi elektroniczne.

Uszkodzenia fizyczne

Jeśli zauważymy, że na obudowie lub komponentach wagi pojawiły się luzy, wygięcia lub uszkodzenia mechaniczne, to jak najszybciej przystąpmy do ich naprawy. Wygięcia i luzy mogą doprowadzić do powstania niewielkich błędów pomiarowych, których zakres - w toku eksploatacji urządzenia - będzie stopniowo rósł. Każda waga apteczna, przemysłowa lub laboratoryjna powinna być już przed rozpoczęciem pracy dokładnie skontrolowana pod kątem ewentualnych uszkodzeń.

Alarmy i niespodziewane komunikaty

Kolejnym zjawiskiem świadczącym o tym, że nasza waga laboratoryjna lub przemysłowa zaczyna się powoli psuć, jest ciągłe pojawienie się komunikatów błędów. Warto dodać, że nie wszystkie awarie wymagają od razu naprawy w serwisie. Jeśli na wyświetlaczu wagi pojawią się kody błędów, warto zapoznać się z instrukcją, w której producent wag opisuje ewentualne przyczyny takiego stanu rzeczy. Niektóre z nich, jak np. nadchodzące rozładowanie baterii, to problemy, które można samodzielnie rozwiązać w zaciszu własnego domu.

Awaria urządzenia pomiarowego może nas zaskoczyć w dowolnym momencie. Nawet profesjonalne wagi ulegają awariom, ale należy pamiętać, że regularny przegląd i serwisowanie zmniejszają do minimum ryzyko wystąpienia błędów pomiarowych.

Leave a Reply