Jak działają nowoczesne wagi elektroniczne?
 07/29/2024    Comments 0
Jak działają nowoczesne wagi elektroniczne?

Wagi elektroniczne to powszechne narzędzia pomiarowe, które wykorzystywane są praktycznie wszędzie - w przemyśle, branży handlowej, a także w domach. Dzięki nim można wykonać pomiar masy z zachowaniem odpowiedniej dokładności. Jak zatem działają te urządzenia i jak przebiega proces pomiarowy z wykorzystaniem czujnika tensometrycznego?

Jak działają wagi elektroniczne? Z czego są zbudowane?

Nowoczesne wagi elektroniczne wyposażone są w czułe komponenty półprzewodnikowe, które dokonują pomiaru na podstawie subtelnych przebiegów elektrycznych generowanych przez znajdujący się wewnątrz układ pomiarowy. Zaletą przemysłowej wagi elektronicznej jest możliwość zasilenia z różnych źródeł, w tym:

  • baterii o określonym rozmiarze lub napięciu,
  • zasilacza sieciowego,
  • wbudowanego, ładowanego akumulatora.

Jak działa waga elektroniczna? Jakie elementy wchodzą w jej skład?

Waga licząca jest zbudowana z ramy, która jest integralną częścią jej konstrukcji. Na niej znajduje się przynajmniej jeden przetwornik, czyli czujnik pomiarowy. W wagach przemysłowych używa się najczęściej czujników tensometrycznych, czyli takich, które generują przebieg elektryczny o parametrach zależnych od generowanego obciążenia. Dzięki temu mikrokontroler po przetworzeniu sygnału na cyfrowy przetwarza te wartości na wynik widoczny na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym.

Siła poddawana pomiarowi jest przekazywana na czujniki przez platformę nośną. Dzięki niej możliwe jest w miarę równomierne obciążenie (i odkształcenie) wszystkich czujników.

W wagach laboratoryjnych stosowany jest najczęściej skomplikowany mechanizm magnetoelektryczny. Zasada działa w skrócie polega na pomiarze zmian prądu płynącego przez cewkę umieszczona w polu magnetycznym potrzebnego do zrównoważenia ciężaru elementu ważonego na szalce.

Wagi precyzyjne - czym są?

Specyficzną grupą urządzeń pomiarowych, których wytwarzaniem zajmuje się producent wag Axis, są wagi precyzyjne. Zaprojektowano je z myślą o zapewnieniu jak najwyższej dokładności, co udało się uzyskać dzięki zastosowaniu mechanizmu magnetoelektrycznego. Przykłady wag precyzyjnych to:

  • waga pocztowa, która jest używana do mierzenia masy przesyłek pocztowych,
  • waga laboratoryjna, której używa się do pomiarów masy odczynników chemicznych itp.,
  • waga apteczna, która umożliwia precyzyjne odmierzanie składników wchodzących w skład leków i innych preparatów.

Co potrafią nowoczesne wagi elektroniczne?

Najbardziej zaawansowane wagi elektroniczne to urządzenia pomiarowe, które wyposażone są w szereg dodatkowych funkcji, takich jak liczenie sztuk, zmiana jednostki pomiaru, sumowanie ważeń a także możliwość wydruku lub wysyłki wyniku do systemu komputerowego. Nowoczesne wagi posiadają też wbudowaną pamięć, która umożliwia zapisywanie pomiarów, które miały miejsce w przeszłości i ich rejestrację pod konkretną datą lub numerem.

Reasumując, wagi elektroniczne to proste, funkcjonalne i precyzyjne urządzenia pomiarowe, dzięki którym można łatwo zmierzyć masę różnych przedmiotów.

Leave a Reply